Evaporatif Soğutma Nedir ?

Evaporatif soğutma sistemleri, sıcak ve nem miktarı düşük olan bölgelerde daha etkili ve verimli olan, enerji tüketimleri az olan ve çevre dostu iklimlendirme sistemleridir. Bunların yanında enerji verimliliği ve ekonomi açısından da tercih edenler için avantajlı bir üründür.

 

Evaporatif Çalışma Mantığı

Evaporatif ( buharlaştırmalı ) soğutma basit bir prensibe dayanır. Buharlaşma her sıcaklıkta olabilir. Maddeler dışarıdan ısı alarak buharlaşırlar. Dolayısıyla buharlaşmanın olduğu yerde serinleme meydana gelir. Sıcaklığın artması buharlaşmayı aynı oranda hızlandırır.

 

Evaporatif Nasıl Çalışır ?

Evaporatif soğutucu çalışması

Klimexs evaporatif soğutucularda bulunan gözenekli ve selülozik malzemeden özel olarak imal edilmiş petekler sirkülasyon pompası vasıtasıyla ıslatılırlar. Petek üzerinden geçen hava, suyu buharlaştırır. Buharlaşan su havadan ısı alır ve evaporatif soğutma gerçekleşmiş olur.

Soğutucu cihazın fanı tarafından cihaz içerisine emilen sıcak hava, pedlerin içinden geçtiği sırada pedlerin üzerinden akan su ile temas eder. Doğal buharlaşma işlemi meydana gelerek taze ve soğuk hava ile konforlu ortam sağlanmış olur. Bu sağlanan havada direkt veya kanallar ile ortama basılır.

Proses boyunca havanın yaş termometre sıcaklığı ve entalpisi sabit kalırken, hava ve su arasındaki eş zamanlı gizli ve duyulur ısı transferi gerçekleşir. Bu sebepten dolayı, kuru termometre sıcaklığında bir düşüş meydana gelirken havadaki nem oranında artış görülmektedir. Bu tür evaporatif soğutmada hava filtre edilmiş olduğundan daha temiz hava kanal yardımı ile içeri verilmiş olunur ve iyi bir iç ortam hava kalitesi sağlanır. Klimexs evaporatif soğutma ünitesinde bulunan fan yardımı ile soğutma etki alanı arttırılmış olunur. Evaporatif ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Evaporatif iklimlendirme sistemi ortama taze ve serin hava basarak diğer taraftan; ortamdaki mevcut kötü havanın tahliyesi ile ortamda sürekli TAZE ve SERİN HAVA bulunmasını sağlar.

Evaporatif Sogutma Sisteminin Avantajlari Nelerdir ?

Avantajları

 

1-> %100 Taze Hava - %100 Konfor

İçerideki havayı devir daim etmediği için, %100 Taze hava, %100 Konfor ve Doğal Soğutma sağlar.

2-> Düşük Çalışma Maliyeti

Gazlı klasik klimalara göre %80 daha az enerji harcar.

3- Düşük Yatırım Maliyeti

Geleneksel klimalara göre %80’lere varan ucuz yatırım maliyeti.

4-> Ucuz İşletme / Ucuz Bakım

Kompresör yok, soğutucu gaz yok, bakım maliyeti çok düşük.

5-> Doğaya Dost

Çevreci bir soğutucudur. Çevreye zararlı soğutma gazları kullanılmaz. Çevreye zararlı herhangi bir gaz yaymaz.

6-> Yüksek Konfor

Gazlı klimalar gibi ortamdaki havayı kurutmaz. Hava sirkülasyonu sağlayarak ortamı nemlendirir, ortamda her an taze hava bulunmasını sağlar.

7-> Yüksek İç Hava Kalitesi

Evaporatif soğutucular dış havadan gelen bakteri, toz, polen ve duman filtre ederek iç ortama daha temiz ve sağlıklı hava verir. Hava akımı ile ortamdaki bakteri ve endo toksinleri temizler.

8-> Çalışma Veriminde Artış

İşletmelerde sıcağın 22 C’nin üzerine çıkan her 1 C’nin üretkenliği %3-4; 32 C’nin üzerine çıkan her 1 C’nin %5 verim kaybına neden olduğu görülmektedir.

Evaporatif soğutma ile yüksek sıcaklık olan mahallerde çalışma koşulları iyileşir, çalışanların performansı yükselir.

9-> Hızlı Çözüm

Pratik montaj. Direkt üfleme veya hava kanalları ile istenen mesafelere soğuk hava iletimi.