Mevcut ısıyı bir kaynaktan alarak başka bir kaynağa yönlendiren hava ve su chiller üniteleri, enjeksiyon soğutma sistemi ifadesiyle de tanımlanabilir.

Hava ve Su Chiller nasıl çalışır?

Chiller soğutma sistemleri kondanser, genleşme vanası, kompresör ve evaporatörden oluşur. Kompresörde ısınan ve sıkışan gaz kondanserde soğutulur. Gaz genleşme vanasından geçtikten sonra sıcaklığı düşen gaz sıvı hale gelir. Evaporatörden geçtikten sonra soğutulması amaçlanan sıvıdaki ısı alınır ve gaz olarak kompresöre geldiğinde yeniden sıkıştırılmış olur. Chiller sitemi hava ve su soğutmalı olarak ikiye ayrılır.

Hava Soğutmalı Chiller

Kompresörde sıkıştırılan ve gaz halinde olan soğutucu kondansere yönlendirilir. Ardından fanlar devreye girer. Bataryada hava akışı sağlanır ve ısı transferi gerçekleşmiş olur. Gazın üstündeki ısı havaya gönderilir.

Su Soğutmalı Chiller

Çalışma sistemi hava soğutmalı chiller çalışma sistemine çok benzer. Sadece gazı soğutma aşamasında hava soğutmalı bataryaların yerine su kullanılan ısı değiştiriciler devreye girer.

Evaporatif Soğutma Sistemleri, Pano Soğutucu, Dış Üniteli Pano Kliması, Sulu Tip Pano Soğutucuları, Bireysel Split Klima Sistemleri, Ticari Split Klima Sistemleri ve daha birçok sistem için kaliteyi görmek ve yaşamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir