Projeler

SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Bireysel Split Klima Sistemleri

Ticari Split Klima Sistemleri

Multi Tip Klima Sistemleri

Klima Santralleri

Isı Geri Kazanım Sistemleri

evaporatif-alan-sogutucu

Evaporatif Alan Serinletme Sistemleri

pano-klimasi

Pano Kliması Uygulama Projeleri

Havalandırma Tesisatları

Mekanik ve Elektrik Tesisatları

VRF Klima Sistemleri

Hava Perdeleri

HAVALANDIRMA TESİSATI

Havalandırma tesisatımız Galvaniz, Paslanmaz veya Alüminyum levha ve yüksek mukavemetli sızdırmaz özellikli flanş ve köşe parçaları ile imal edilebilmektedir. Üretimlerimiz tesisat ve fittings malzemeleri bilgisayara verilen ölçüler ile yüksek hassasiyetle fireyi en aza indirecek şekilde otomatik olarak plazma tezgahında kesilir. Düz kanal imalatımız 120-130-150-2500 mm aralığında otomatik makinelarde yapılmaktadır.

Havalandırma sistemleri, dirsekler, redüksiyonlar otomatik kilit makinesi ile kapatılmaktadır. Kanal flanş bağlantıları otomatik panç makinesınde yapılıp, üretim sonrası mastik silikon ile sızdırmazlıkları sağlanır.

Koşulların değişkenliği farketmeksizin, ortamların havalandırılması kesinlikle şarttır. Ancak havalandırma; tehlikeli gazlara, tozlara, buhar ve dumanlara karşı sınırlı bir koruma sağlar.Bunun için iyi bir mühendislik tasarımının yapılması gerekmektedir.

Projelendirilmiş etkili bir havalandırma sistemi, temiz bir nefes alma ortamı sağlar.

 • TRAFO ODASI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ
  Bu mekanlar genellikle dış ortam havasının içeriye alındığı ve iç ortam havasının dışarıya atıldığı ”doğal”yöntemle havalandırılmakta ve soğutulmak amaçlı projelendirilmesidir.
 • KOMPRESÖR ODASI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ
  Kompresör odası havalandırma tesisatı dış ortamdan alınan taze havanın iç mahale üflenmesi ve aynı mahalden dış ortama atılması ile verimin yükseltilmesi şeklindedir.
 • FABRİKA İÇ MEKANLARIN SERİNLETİLMESİ
  İşletmelerde özellikle operatör bölgelerinin taze hava destekli serinletme işlemidir.Bu işlem gazlı soğutucular yada evaporatif soğutucularla uygun miktarda taze hava çevrimi ile sağlanır.
 • SIĞINAK HAVALANDIRMA
  Yeni çıkan imar yasalarına göre resmi binalar mesken binaları ve insanların toplu halde yaşayıp çalıştığı tüm alanlarda sığınak yapma zorunluluğu getirilmiştir.
 • KAPALI GARAJ HAVALANDIRMA
  Kapalı otoparklar için tasarlanan havalandırma sistemleri, iki temel ihtiyaçtan yola çıkarak planlanmaktadır. Bu sistemler günlük işletmede, zararlı araç egzoz gazlarının tahliyesi ve acil yangın durumunda, insanların kaçışına ve itfaiye personelinin yangına müdahalesine yardımcı olması için tasarlanır.
 • İÇ MEKAN TOZ TOPLAMA
  Üretim hatlarında duman çıkaran makinelerden kaynaklı toz ve dumanın absorbe edilerek ortama temiz hava verilmesi için yapılacak uygulamalardır.
 • İÇ MEKAN YAĞ TOPLAMA
  Üretim hatlarında cnc tezgahı,su bazlı veya hidrokarbon bazlı makinelerden çıkan yağ buharını toplayıp ortama temiz hava olarak verilmesi için yapılacak uygulamalardır.

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ODALARI(MCC PANO ODALARI-AKÜ ODALARI)

O.G pano,O.G kompanzasyon,A.G pano , akü ve bu odaların yangın söndürme tüplerinin konulacağı odaları ‘elektriksel odalar” olarak adlandırabiliriz.

MCC odalarında personel bulunmaz sadece bakım onarım maksatlı olarak girilebilir.Bu nedenle odaların temiz hava gereksinimi yok diyebiliriz.Isıtma ihtiyacı ise hiç yoktur.Odalarda zaten ısı yayan cihazlar olduğundan ortam sıcaklığı kritik değer olan +5ºC nin altına kesinlikle düşmez.(yangın tüp odaları hariç)

Bu odaların asıl ihtiyacı ortam sıcaklığının düşürülerek +40ºC nin üzerine çıkmasının önlenerek içinde bulunan kompanentlerin sağlıklı çalışmalarının sağlanmasıdır.

Elektrik odalarında havalandırma tesisatı dış ortamdan alınan temiz havanın bir filtreden geçirilerek yine aynı havanın ortamdan ısı yüküyle birlikte dışarıya atılması işlemiyle çözüm sağlar.Burada amaç ortamın +35ºC ile +40ºC arasında tutulmasıdır.

Akü odası nört kalabilir,yangın tüp odası eksi basınçta tutulabilir,diğer odalar ise cüzi bir artı basınç altındaki uygulamalar yararlı olabilir.

CHİLLER ENERJİ TASARRUF SİSTEMİ

Chill Üniteleri, Hava soğutmalı kondenserlerin giriş havasını çok düşük maliyetlerle evaporatif olarak soğutur. Hertürlü hava soğutmalı kondenserlerin önüne çok basit olarak tesis edilen evaporatif soğutma petekleri, küçük bir su sirkülasyon pompasıyla sürekli ıslak tutulur. Kondenserlerin çalışan mevcut fanları, dışarıdaki sıcak havayı ıslak pedlerin üzerinden geçirerek, sıcak havayı yaş termometre sıcaklığına yaklaştırarak soğutur.

Soğuyan bu hava kondenser peteklerinin üzerlerinden geçer. Böylelikle, kondenserin çalışması rahatlar, kondenserin soğutma performansı artar, soğutma grupların enerji tüketimi azalır, sistemin çalışma performansı artar, çalışma basıncı düşer, sistemin ve kompresörün ömrü uzar, arıza riski azalır.

SİSTEM ODASI İKLİMLENDİRME

ASHRAE şartlarına göre  iklimlendirilen sistem odalarında bulunan sunucu ve diğer ekipmanların uygun sıcaklık ve nem değerlerinde çalışabilmeleri için mevcut cihazların güç tüketimleri dikkate alınarak hesaplanma yapılmalıdır.Odanın fiziki durumuna göre özel uygulama tasarımı yapılmalı yada oda tamamen pvc/pvc panel olarak soğutuculu tasarlanmalıdır.

TELEKOM KLİMA SİSTEMLERİ

Klimexs Telekom kliması özellikle ısıya duyarlı elektrik, elektronik veya telekomünikasyon ekipmanı içeren saha dolapları ve iç mehkan panolarının içinde oluşan ısı yükünün alınması ve elektronik ekipmanların düzenli çalışması için tasarlanmıştır. Kapalı döngüde çalışan soğutma sistemi toz, elyaf, ve diğer yabancı cisimlerden koruyarak, maksimum hizmet ömrüne sahip ve optimum performansıyla temiz iç ortam sağlar.
AVANTAJLARI

Çevre koruma ve enerji tasarrufu, uluslar arası yüksek verimli kompressörler ,düşük enerjili fan markaları, çevre dostu CFC siz soğutucu gaz R134a, yüksek enerji verimliliği oran (EER) tasarımı, yüksek hava debisi, yüksek ısı oranına duyarlı tasarım yapılmaktadır.

KULLANIM ALANLARI

 • Bilgi işlem teknolojileri odası mini donanım kabini
 • RRU pano ekipman kabini
 • 4G dış baz istasyonu (Outdoor) panolar
 • Açık havada mikro istasyon panolar için
 • Elektrik panolar için
 • Endüstriyel kontrol panoların soğutması
 • Laboratuvar panolarını soğutması
 • Müze ve şarap odaları
 • Yüksek parlaklı LCD / LED monitörlerin soğutulmasında

UYGULAMALAR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Balık Hali Projesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Balık Hali 1 Adet Klimexs 30.000m3/h Evaporatif Soğutma Cihazı Tamamlanmış Olup; Sadece 3kW Enerji İle Soğutulmuştur. Bizleri Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Mersin Büyük Şehir Belediyesi Kadın Emekleri Pazaryeri Projesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Emekleri Pazaryeri 5 Adet Klimexs 20.000m3/h Evaporatif Soğutma Cihazı Tamamlanmış Olup; Kapalı Pazar Yeri Sadece 7.5kW Enerji İle Soğutulmuştur. Bizleri Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Mersin Mezitli Mavi Yelken Restaurant Teknesi Projesi
Mersin Mezitli Mavi Yelken Restaurant Teknesi 1 Adet Klimexs 20.000m3/h Evaporatif Soğutma Cihazı Tamamlanmış Olup; Sadece 1.5kW Enerji İle Soğutulmuştur. Bizleri Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Monark Tekstil Projesi

Monark Tekstil Bursa 3 Adet Klimexs 20.000m3/h Evaporatif Soğutma Cihazı ve 4 Adet 25.000m3/h Egzost Fanı Tamamlanmış Olup; 1200m2 İşleme Alanı Sadece 4.5kW Enerji İle Soğutulmuştur. Bizleri Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Sinateks Tekstil Projesi

Sinateks Tekstil Bursa 10 Adet Klimexs 20.000m3/h Evaporatif Soğutma Cihazı ve 3 Adet 25.000m3/h Egzost Fanı Tamamlanmış Olup; 2500m2 İşleme Alanı Sadece 15kW Enerji İle Soğutulmuştur. Bizleri Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Çerkezköy Elasteks Tekstil Projesi

Çerkezköy Elasteks Tekstil Evaporatif Soğutma Sistemi Projesi Tamamlanmıştır.Bizleri Tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.